En Çok Satanlar Yeni Gelenler Bizim Seçtiklerimiz Popüler Ürünler Yılbaşına Özel

6.08.2018

BEBEK ARABASI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİBEBEK ARABASI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ

Hamile alışverişinin belki de en önemli parçalarından biri bebek arabasıdır. Bebeğin rahatı kadar, güvenliği ve annenin arabayı kolayca kontrol edebiliyor olması da ön planda olmalıdır. Hamileyken, bebek arabası konusunda nelere dikkat etmem gerektiğini pek fazla bilmediğimden, tecrübeli arkadaşlarıma danışma yoluna gittim. Zamanla dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğüm noktalar, bebek arabalı hayatı uzun süredir deneyimlemekte olduğumdan ötürü ciddi şekilde değişti.

Bebek arabası seçerken aramanız gereken olmazsa olmaz, bir de tamamen kişinin tercihine bağlı olan özellikler var. İlk önce olmazsa olmaz diye düşündüğüm özelliklerden bahsetmek istiyorum.

 

Bebek arabasında bence olmazsa olmaz özellikler:

–          Güvenlik ilk planda olmalı. Sadece bel kısmından değil, omuzlardan da bağlanabilen, 5 noktalı emniyet kemeri sistemi olan bir bebek arabası seçilmeli.  

–          Bebek arabasının güvenilir bir fren sisteminin olması gerekir.

–          Kumaş: Bebeğin oturacağı kısımdaki ped kalınlığının yeterli olmasına, kumaşın rahat ve terletmeyen bir kumaş olmasına dikkat edilmeli. Veya mümkünse sentetik olmayan bir ped ile ana kısım desteklenmeli.

–          Bebeğin yaslandığı kısım, tamamen yatabilir olmalı.

–          Bebek arabası kolayca ve tek elle katlanıp, açılıyor olmalı.

–          Seçilen bebek arabasının, katlandığı zaman ne kadar yer kapladığı, kullanılan otomobilin bagajının boyutuna istinaden sorgulanmalı.

 

Tercihe bağlı olan özellikler:

–          Bebek arabasının oturma kısmının yön değiştirebiliyor olması. 1 yaşından sonra belki de hiç ihtiyacımızın kalmayacağı bir özellik bu, fakat ilk aylarda henüz dış dünyayı algılayamamış olan bir bebek, dışarıda gezerken dahi annesini veya babasını görmek isteyebiliyor. Huysuz ve huzursuz olduğu anlarda, yüzünün anne veya babaya dönük olması, dışarıda gezerken sakinleştirebilmek adına işe yarayabiliyor.

Bir de bu özellik sayesinde, bebeğinizi rüzgarın estiği yöne göre konumlandırabiliyorsunuz. Olmazsa olmaz bir özellik değil ama seçeceğiniz arabada böyle bir özelliği neden arayabileceğinizi bilmeniz açısından sunmak istedim.

–          Bebek arabasının portbebe özelliğinin olması. İlk 3 ay için ciddi avantaj sağlıyor. Bebek siz dışarıda gezerken dahi kendi beşiğindeymiş gibi düz bir zeminde yatabiliyor. Portbebe almayacaksanız veya bu özelliğe sahip olmayan bebek arabası seçecekseniz, en azından ana kucağı bağlanabilen bir model seçmelisiniz. Portbebe kadar rahat olmasa da, ana kucağı da ilk aylarda hem bebek arabasına bağlanarak dışarıda gezmenize yardımcı oluyor, hem de otomobilinizde ilk 6 ayki oto koltuğu görevini görüyor.

–          Küçük tekerlek mi, büyük tekerlek mi? Bu da tamamen kişinin karar vermesi gereken bir durumdur. Biz küçük tekerlekli bir araba seçtik, çünkü ileride baston pusete geçiş yapmak istemiyorduk. İleride de aynı kalitede bir araba kullanalım, hafif olsun hiç değiştirmeyelim, konforundan ödün vermeyelim diye düşündük.

Ama tabi, küçük tekerlekli bir araba ilk aylarda bir bebek için büyük tekerlekli bir arabanın sunduğu konforu sunamıyor. Bozuk yolların sebep olduğu titreşim, büyük tekerlekli arabaya nazaran daha çok hissediliyor.

Büyük tekerlekli arabalar da ilk aylarda bebeğin konforu açısından daha rahat olsa da, genelde biraz daha ağır ve hantal olabildiğinden ileride baston pusete geçiş yapmak gerekebiliyor. Ayrıca arabanın bagajında biraz daha fazla yer kaplayabiliyor.

Bunda da tercih tamamen sizin…

 

Sevgiler,

 

Melina’s Mom

Kaynak: http://melinasmom.com/