En Çok Satanlar Yeni Gelenler Bizim Seçtiklerimiz Popüler Ürünler Yılbaşına Özel

29.06.2018

Bebeğiniz İçin İdeal Uyku Ortamını Nasıl Yaratabilirsiniz?Yeni doğan bebeklerin uykusu yetişkinlerden farklı olarak, her 50 – 60 dakikada bir gerçekleşen 5 döngüye bölünür. Bunun anlamı bebeğiniz gece uyandığında uyanık olarak daha fazla zaman geçirir. Bebekler gece gündüz fark etmeksizin vücutlarının ihtiyacı kadar uyurlar. Yeni doğan bebeğiniz ilk birkaç hafta 20 saate kadar uyuyabilir.

Huzurlu bir uyku ortamı yaratmak için bebeğinizin temel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısınız. Bebeğiniz günün çoğunluğunu uyuyarak geçirecektir; bu sebeple uyku rahatlığı çok önemlidir. Bebeğinizi etkileyecek en önemli faktörler oda sıcaklığı, ışık ve gürültü seviyesidir. Aşağıdaki ipuçları bebeğiniz için mükemmel bir uyku ortamı yaratmanıza yardımcı olacaktır!

Oda Sıcaklığı

Bebeğinizin odası ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır. Pek çok yurtdışı kaynakta ideal bebek odası sıcaklığı için önerilen değerler 18-23 derece aralığındadır. Diğer yandan özellikle bizim uzmanlarımız 20-24 derece aralığını ideal sıcaklık olarak kabul etmektedir. Odanın soğuk olmaması kadar bebeğinizin vücudunun fazla ısınmamasına da dikkat etmeniz gerekir. Bunu anlamak için bebeğinizin göbek ve ense sıcaklığını kontrol edebilirsiniz. Doğru ısıyı ayarlayabilmek için odada mutlaka bir termometre bulundurun.

Bebeğinizin yatağını direkt güneş ışığından, lamba veya fan gibi aletlerden ve radyatörden uzak bir yere koyun. Yenidoğan bebeğinizin üzerini battaniye veya yorgan ile örtmeyin. Onun yerine mevsime göre kapüşonsuz uyku tulumu ve kundaktan faydalanabilirsiniz. Unutmayın bebeğinizin güvenli ve huzurlu uyuması için sıcak değil ılık bir ortama ihtiyacı vardır.